W Urszulankach po drugiej stronie szafy - bis

10 marca 2010 roku w Zespole Szkół Urszulańskich w Rybniku odbył się finał drugiej edycji konkursów o tematyce narnijskiej pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rybnika, Pana Adama Fudalego.

Szkoły Urszulańskie zaprosiły swoich kolegów i koleżanki ze szkół podstawowych i gimnazjów Rybnika i okolic do udziału w konkursie plastycznym a gimnazjalistów dodatkowo do rywalizacji sprawdzającej znajomość cyklu książek Opowieści z Narnii,  ich ekranizacji oraz biografii autora.

 

W konkursie plastycznym  "Mój sen o Narnii"  wzięło udział 188 prac plastycznych z Rybnika, Czerwionki-Leszczyn, Raciborza, Żor, Gostynia, Radlina, Polkowic, Jejkowic, Rydułtów, Grzegorzowic, Rogowa, Olzy, Gaszowic, Wodzisławia Śląskiego, Orzesza i Gogołowej. 59 prac dzieci z klas I - III szkół podstawowych, 82 prace dzieci z klas IV - VI, oraz 47 prac młodzieży z gimnazjów. Dzieci i młodzież przygotowały tak piękne rysunki, że jurorom bardzo trudno było podjąć decyzję, które z prac nagrodzić.

 

Jury konkursu plastycznego "Mój sen o Narnii" w poniedziałek, 22 lutego 2010 w składzie:
- Lech Pierchała: Plastyk z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku
- Małgorzata Kokot: Kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rybniku
- Justyna Miłkowska: Nauczyciel- Bibliotekarz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rybniku
- Mariola Gwózdź: Nauczyciel- Bibliotekarz z Biblioteki Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku
przyznało następujące nagrody:

 

W kategorii dzieci z klas I - III szkół podstawowych:
I miejsce: Katarzyna Kulpok - 8 lat - Szkoła Podstawowa nr 11 w Rybniku
II miejsce: Wiktoria Skrzypiec - 8 lat - Szkoła Podstawowa nr 11 w Rybniku
III miejsce: Barbara Bugdol - 9 lat (klasa III) - Szkoła Podstawowa nr 21 w Rybniku

 

W kategorii dzieci z klas IV - VI szkół podstawowych:
I miejsce: Maria Kowalczyk - 12 lat - Ognisko Pracy Pozaszkolnej Zespół Przygoda w Rybniku
II miejsce: Agnieszka Paździor - 10 lat (IV klasa) - Szkoła Podstawowa w Olzie
III miejsce: Anna Bajon - 11 lat - Polkowickie Towarzystwo Kulturalno-Edukacyjne "Ikar" w Polkowicach

 

W kategorii szkoły gimnazjalne:
I miejsce: Marta Sobik - 14 lat - Ognisko Pracy Pozaszkolnej Zespół Przygoda w Rybniku
II miejsce: Marta Frąckowiak - 15 lat - Zespół Szkół nr 1 Gimnazjum nr 1 w Czerwionce-Leszczynach
III miejsce: Marta Krupka - 15 lat - Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku

 

Prócz tego w każdej z kategorii wiekowych przyznano po kilka wyróżnień. Dla każdego z wymienionych przygotowano pamiątkowy dyplom oraz cenną nagrodę (dzięki dotacji z Urzędu Miasta oraz sponsorom: Księgarni Orbita oraz Firmie Master). Nagrody uczestnikom konkursu wręczyła Naczelnik Wydziału Edukacji Pani Katarzyna Fojcik. Opiekunem wielu nagrodzonych młodych artystów jest Pani Katarzyna Michalik-Kiszka, pracująca w Szkole Podstawowej nr 11 oraz w Zespole „Przygoda”.
Prace plastyczne można w tej chwil podziwiać na wystawie w Zespole Szkół Urszulańskich (Rybnik, ul. 3 Maja 22), a w sierpniu zostaną wyeksponowane na terenie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku.

 

Do konkursu z wiedzy przystąpiło 25 uczestników z 11 szkół Rybnika, Czerwionki-Leszczyn, Raciborza, Marklowic i Gogołowej. 7 Osób spośród zgłoszonych uczestniczyło w pierwszej edycji konkursu - rok temu. Gimnazjaliści odpowiedzieli pisemnie na 20 bardzo trudnych pytań. Test pozwolił wyłonić siódemkę finalistów. Ostatecznie konkurs wygrały 3 dziewczyny z Zespołu Szkół w Gogołowej: Beata Wita, Sara Drescher i Anna Ślusarek, które zajęły odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Czwarte miejsce przypadło Jagodzie Klimek z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 18 w Rybniku oraz Janowi Jankowskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Czerwionce Leszczynach. Wszyscy finaliści wykazali się dogłębną wiedzą. Otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Nagrody Finalistom wręczyła Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach, Delegatura w Rybniku - Pani Maria Lipińska.

 

Uczestnicy konkursu, ich opiekunowie i zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć także krótki występ artystyczny młodzieży Zespołu Szkół Urszulańskich:
- spektakl Koła Teatralnego: Wieża Babel - opiekun Siostra mgr Joanna Żuk
- taniec TECTONIK i JUMPSTYLE - zatańczył Mateusz Cyroń
- dwa utwory muzyczne: Alberta Vossena: Flick-Flack i Arkadiusza Gembary: Dzieci Pireusu - zagrał na akordeonie Krzysztof Grzegorzyca.  Niebanalny spektakl teatralny pozwolił widzom na refleksję o SŁOWIE w epoce wszędobylskich telefonów komórkowych oraz internetowych komunikatorów. Jaką dziś ma wartość słowo?  Mateusz Cyroń rewelacyjnie zatańczył dwa nowoczesne tańce do muzyki techno, a Krzysztof Grzegorzyca rozbawił publiczność świetną grą na akordeonie.

 

Samą imprezę doskonale prowadził jako konferansjer Andrzej Homańczyk, a jego koleżanki i koledzy z koła przyjaciół biblioteki Bibliofil świetnie spełniali wszelkie zadania: od przenoszenia mebli, liczenia punktacji, czytania pytań po oprowadzanie gości. W przeprowadzenie finału konkursu zaangażowało się także kilku nauczycieli Zespołu Szkół Urszulańskich, między innymi Pani Bogusława Kordas.
Na stronie internetowej konkursu: http://www.rybnik.pl/bsip/Narnia/narnia.htm można zobaczyć skany nagrodzonych prac plastycznych oraz galerię zdjęć z przebiegu finału.

 

koordynator konkursu
nauczyciel-bibliotekarz
mgr Gabriela Bonk

 

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2