E(x)plory to największy w Polsce konkurs naukowy, skierowany do osób w wieku 14 – 20 lat, pozwalający młodzieży tworzyć projekty naukowe, rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać wiedzę.
W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział ponad 800 naukowców. W drodze do finału projekt uczniów z rybnickiego Tygla został wyłoniony spośród kilkuset prac z różnych dziedzin nauki. Zmagania konkursowe rozpoczęły się od półfinałów, które odbyły się pod koniec lutego we Wrocławskim Parku Naukowo Technologicznym. Projekt uczniów Zespołu Szkół Technicznych z Rybnika – „Mobilny Osobisty Asystent Medyczny- MOAM” spotkał się z uznaniem komisji i przeszedł do finału.
W dniach 25-28 marca Tomasz Kajtoch, Aleksander Kania i Adrian Waler mieli okazję prezentować swoją pracę na Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory odbywającym się w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni. Projekt był oceniany przez jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele największych polskich uczelni oraz przemysłu.
Młodzi naukowcy z Rybnika opracowali rozwiązanie wykorzystujące technologie mobilne takie jak telefony komórkowe, sieć komórkową, sieci bezprzewodowe i cieszące się coraz większą popularnością opaski na rękę. Czujniki umieszczone w opasce wykorzystują komunikację bezprzewodową z modułami monitorującymi poszczególne funkcje życiowe pacjenta. Informacje te przekazywane są na serwery, gdzie po ich analizie mogą być przesyłane do osób opiekujących się pacjentem (lekarza, rodziny, opiekuna itp.). System dzięki natychmiastowej łączności oraz generowanym komunikatom umożliwia szybką reakcję w stanach zagrożenia zdrowia lub długotrwały monitoring podstawowych funkcji życiowych. Projekt spotkał się ze sporym zainteresowaniem wśród odwiedzających stoisko, uczniowie nawiązali także kontakty z ewentualnymi inwestorami, którzy mogą być zainteresowani dalszym rozwojem i komercjalizacją projektu „MOAM”.
Udział w Finale Krajowego Konkursu Naukowego E(x)plory, organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii jest ogromnym wyróżnieniem i docenieniem wysiłku, wiedzy oraz umiejętności młodych ludzi. To także możliwość wymiany doświadczeń, pomysłów oraz zdobycie inspiracji do dalszej pracy.
Opiekunem naukowym uczniów klas technikum informatycznego z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku był pan Tomasz Stadnicki.
Tekst: ZST