Listopadowe, jesienne dni zwykle kojarzą się z czasem zadumy i wspomnieniowych powrotów do przeszłości. Pierwszy tydzień listopada w SP nr 11 już od wielu lat jest czasem powrotów do śląskiej tradycji, gwary, obyczajów. W tym roku nie było inaczej.
3 listopada minęła 42 rocznica śmierci patrona szkoły Maksymiliana Basisty – Dzień Patrona Szkoły. Uczniowie klas starszych wysłuchali audycji radiowej oraz uczestniczyli w lekcjach przybliżających postać słynnego rybniczanina, dla którego „polskość Śląska była najważniejsza”. Mieli okazję „wędrować” po miejscach związanych z postacią Basisty.
W klasach młodszych w budynku filii szkoły przygotowano „Izbę Śląską”, w której znalazły się dawne regionalne stroje i urządzenia, z których korzystały gospodynie domowe, stare fotografie i przedmioty codziennego użytku.
W Dniu Patrona Szkoły uczniowie klas młodszych przygotowywali słowniczki gwarowe, malowali śląskie stroje i śpiewali śląskie piosenki.
Uczniowie klas drugich uczestniczyli w Międzyklasowym Turnieju Wiedzy o Śląsku. Konkurs był bardzo urozmaicony : uczniowie wykonywali prace plastyczne związane z Rybnikiem, wykonywali polecenia zapisane po śląsku wreszcie zajmowali się kulaniem śląskich klusek. To był przedsmak wielkich emocji, bo już wkrótce w budynku filii zagościli uczniowie z innych rybnickich szkół, by wziąć udział w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Śląsku. Jego głównym celem było przybliżenie i kultywowanie tradycji i gwary wśród najmłodszych uczniów oraz kształcenie poczucia więzi z "małą Ojczyzną ". Organizatorkami turnieju były nauczycielki nauczania zintegrowanego B. Nowicka i R. Żukowska.
Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Śląsku to już turniej z tradycjami, gdyż jego pierwsza edycja odbyła się w 1996 r. W tym roku uczestniczyli w nim uczniowie z: SP nr 5, SP nr15, SP nr 34 i SP nr 11.
Uczniowie klas 3 zaproszonych szkół mieli możliwość popisania się swoją wiedzą na temat regionu i jego tradycji, znajomością gwary i piosenek śląskich, a nawet umiejętnością "kulania" klusek śląskich. Turniej przygotowano tak, by nie była to tylko zabawa dla kilku osób, ale by w czasie jego trwania zaangażowana była cała klasa.
Imprezą kończącą Tydzień Śląski w SP 11 był Festiwal Piosenki Śląskiej w formie regionalnej biesiady przygotowany przez p. Katarzynę Michalik- Kiszka. To także szkolna impreza z długą tradycją. Szkolny Festiwal jako impreza popołudniowa z zaproszonymi rodzicami trwa już od 5 lat, ale po raz pierwszy miała charakter biesiady. Część biesiadna przeplatana była występami konkursowymi. Popołudniowa pora festiwalu sprawia ,że mogą w niej uczestniczyć rodzice dopingujący swoje występujące na scenie pociechy. Zaproszeni goście, rodzice, uczniowie mogli posłuchać utalentowanych młodych wykonawców śląskich piosenek, których przygotowała p. Marzena Czerwińska -Konsek. W części biesiadnej na akordeonie przygrywał pan Leon Ryszka- wieloletni akompaniator zespołu "Przygoda".
Młodzi artyści występowali w dwóch kategoriach : uczniowie klas 1-3, uczniowie klas 4-6, ale ze względu na wysoki poziom w klasach IV-VI jury postanowiło podzielić nagrodzonych na solistów, duety oraz zespoły. Przewodniczącą komisji była p. Joanna Rzymanek, w komisji zasiadły panie: inspektor Mirosława Jodłowiec i dyr. A. Morgała. W trakcie imprezy złożone zostały na ręce gościa honorowego dyr. OPP Zespół "Przygoda" p. Anity Geratowskiej podziękowania za dziesięcioletnią współpracę podczas festiwalu - rokrocznie zespół uświetnia swoimi występami festiwal a muzycy biorą udział w pracach jury.
Jak na tradycję wspólnego biesiadowania przystało, zebrana publiczność mogła także sama pośpiewać śląskie przyśpiewki i zdegustować typowe śląskie potrawy : kołocz, krupnioki, kreple, chlyb z fetem. O swojską, wesołą atmosferę i dobrą zabawę zadbała p. Beata Czech (w roli "Prezesa") prowadząca całą biesiadę a nad obsługą sprzętu czuwał p. Maciej Skowroński.
Nie zabrakło także konkursów dla publiczności. Radosna , rozśpiewana, rodzinna impreza! Zapraszamy za rok! Laureaci pierwszych i drugich miejsc w poszczególnych kategoriach: Gabrysia i Marysia Parma, Karolina Panek, Anna Paszenda, Agata Jonderko, Dominika Bober, Wiktoria Kocik, Dominika Pietrzak i Konrad Jacków, Dominika Bednorz i Weronika Sulma będą reprezentowali naszą szkolę w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Śląskiej „Karolinka 2009” .
p. Katarzyna Michalik-Kiszka, p. Bożena Nowicka, p. Ewa Szewczyk