Sukces rybnickiego TYGLA

Dnia 2.VI. br.odbyły się III RYBNICKIE ZAWODY SPORTOWO – OBRONNE dla uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i klas interdyscyplinarnych (mundurowych, policyjnych i ZHP z powiatu rybnickiego) z okazji 75 rocznicy pierwszego zrzutu cichociemnych do walki w okupowanej Polsce.

Zespół Szkół Technicznych w Rybniku w zawodach reprezentowała siedmioosobowa grupa w składzie: Kamil Ratajczak, Jarosław Cofalik, Adrian Sekuła, Daria Tkocz, Łukasz Rosa, Dawid Oślizlok, Patryk Filusz, którzy pod opieką Katarzyny Kuliś zdobyli I miejsce. 

Zawody zostały zorganizowane pod honorowym patronatem Starosty Rybnickiego i Wojskowego Komendanta Uzupełnień przez Stowarzyszenie ,,TF – 12 SCORPION" oraz Gimnazjum im. Ks. Walentego w Jankowicach. Wsparcia merytorycznego dokonała Wojskowa Komenda Uzupełnień w Rybniku, natomiast wsparcie organizacyjne stanowiły: Komenda Miejska Policji oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Zawodnicy brali udział w siedmiu konkurencjach, w których o zwycięstwie decydowała suma punktów przyznanych w poszczególnych etapach. Pierwsza konkurencja to test wiedzy z zakresu przedmiotu edukacji dla bezpieczeństwa, sygnałów alarmowych, pierwszej pomocy przedmedycznej, ppoż., wiedzy dotyczącej II wojny światowej. Druga konkurencja stanowił test sprawnościowy, który został przeprowadzony na sali gimnastycznej. Tor sprawnościowy prowadzony był po obwodzie sali i wyglądał następująco: start z materaca do drabinek, wykonanie 20 brzuszków, bieg wahadłowy pomiędzy pachołkami, przewrót w przód – tył na 2 materacach, skok przez skrzynię, ubieranie maski przeciwgazowej, czołganie w masce pod siatką w ,,tunelu", zdjęcie maski, bieg przez płotki przemienny góra – dół oraz bieg do mety z piłką lekarską. Do punktacji liczyła się prawidłowość wykonywanych zadań, a także czas pokonania toru przez wszystkich. Zadanie trzecie stanowił bieg na orientację. Każdy zespół otrzymał 1 kartę startową i 1 standardową mapę do biegów na orientację, na której zaznaczone były punkty w trzech strefach do odnalezienia w terenie (ok. 4km.). Odnalezione punkty należało potwierdzić na otrzymanej karcie startowej u opiekuna punktu. Uczestnicy startowali i kończyli bieg całym zespołem gdzie liczył się czas przybycia ostatniego zawodnika zespołu. Czwarta konkurencja to pierwsza pomoc przedmedyczna, która polegała na określeniu stanu świadomości na pozorancie, wykonaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomie, ułożeniu poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, utrzymaniu temperatury ciała i udzieleniu wsparcia psychologicznego oraz transporcie rannego z zabezpieczeniem. Piąta konkurencja polegała na rzucie granatem RG – 42 SZ bez zapalnika. Każdy zawodnik wykonywał po trzy rzuty, poprzedzone rzutem próbnym. Szósta konkurencja dotyczyła zakładania sprzętu policji typu PZ, w skład którego wchodziła: kamizelka przeciwuderzeniowa, ochraniacze rąk i nóg, hełm co stanowiło sześć elementów ubioru. W punktacji oceniano czas i prawidłowość ubrania poszczególnych elementów. Ostatnią konkurencją było strzelanie z pistoletu M9 Beretta i karabinka sportowego do tarczy z odległości 20 metrów w pozycji stojącej, klęczącej, leżącej z podpórką. Zawodnicy oddawali po trzy strzały próbne i pięć strzałów konkursowych i również w tej konkurencji chłopcy ZST, czyli rybnickiego TYGLA okazali się najlepsi.

 

Tekst: ZST