Maj był dla wielu uczniów Zespołu Szkół Budowlanych miesiącem praktyk. Niewielka część z nich miała okazję uczestniczyć w realizowanym w naszej szkole projekcie unijnym w ramach programu ERASMUS + pod tytułem „Otwarte drzwi do europejskiego rynku pracy”.
Celem projektu było poznanie portugalskich firm budowlanych i technologii stosowanych w budownictwie, a także zwiększenie szans na zatrudnienie w wybranym przez siebie zawodzie, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.
Od października ubiegłego roku trwały przygotowania do wyjazdu, w ramach których uczniowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach językowych i kulturoznawczych. Zajęcia te miały na celu przygotowanie beneficjentów do praktyk za granicą.
W trakcie trwającego 4 tygodnie stażu uczniowie mieli okazję doświadczyć praktycznej strony swojej przyszłej profesji. Poznali sposób funkcjonowania firm o charakterze wykonawczym, związanych z robotami budowlanymi. Zapoznali się z przebiegiem prac budowlanych w różnych technologiach i na różnym etapie ich wykonania. Głównym miejscem pracy był wymagający kapitalnego remontu posterunek policji w miasteczku Póvoa de Lanhoso oraz zabytkowa kamienica w willowej części Porto. Beneficjenci podejmowali swoje obowiązki w sposób aktywny, odpowiedzialny i ambitny, za co byli chwaleni przez szefów firm.
Wolne od pracy dni wypełniły wycieczki m.in. do Porto, Viana do Castelo oraz Lizbony. Uczniowie zwiedzili także zabytkową część Bragi oraz usytuowane na pobliskich wzgórzach Bom Jesus i Sameiro. Dwukrotnie była okazja doświadczyć potęgi oceanu i poplażować na wietrznych, aczkolwiek słonecznych plażach Esposende i Viana do Castelo. Nie zabrakło także sportowej rywalizacji podczas gry w piłkę plażową oraz tenis stołowy, a także chwil spędzonych w dyskotece. Pogoda i humory dopisywały, a życzliwość, uczynność i gościnność Portugalczyków na długo pozostaną w pamięci uczestników stażu.
Pobyt w Portugalii obfitował w liczne okazje do podnoszenia swoich kompetencji językowych, do czego przyczynili się zarówno lokalni mieszkańcy, jak i stażyści z innych europejskich krajów. Uczniowie poznali kulturę i sposób bycia mieszkańców Portugalii, a także kuchnię typową dla tego kraju. W tym okresie w Bradze miały miejsce 2 wielkie wydarzenia kulturalne – Enterro da Gata (święto studentów) oraz Braga Romana (święto miasta, nawiązujące do jego antycznej przeszłości), co bez wątpienia przyczyniło się do lepszego poznania miasta i jego tradycji oraz samych mieszkańców.
Praktyka zawodowa w ramach projektu „Erasmus +” była nowym i cennym doświadczeniem, zarówno dla uczniów jak i ich opiekuna. Podniosła umiejętności komunikacyjne i wpłynęła znacząco nie tylko na rozwój zawodowy, kulturowy, ale także na ich tolerancję i otwartość na świat.
Opiekunem uczniów podczas pobytu we Portugalii była pani Elżbieta Rafińska. Koordynatorem projektu ze strony ZSB jest pani Katarzyna Wróbel. We wrześniu swoje staże w Portugalii odbędą informatycy i geodeci.
Tekst: Elżbieta Rafińska