23 stycznia 2016 r. odbył się III Rajd Szlakiem "Marszu Śmierci" w Rybniku, którego pomysłodawcą jest Robert Furtak (nauczyciel historii w SP 2 na Smolnej i w chwałowickiej SP 13).
Od pięciu lat bierze on udział w Rajdzie „Ku Pamięci”, który prowadzi z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego, a odbywa się pod komendą znanego piechura Jana Stolarza z Radlina. Na ziemi rybnickiej również znajdują się miejsca związane z „marszem śmierci” więźniów KL Auschwitz ze stycznia 1945 roku, a więc wspomniany historyk zaprasza - od trzech lat - chętnych uczniów i rodziców do ich odwiedzenia w dniach, w których przypadają rocznice tego wydarzenia. Mimo mroźnej, zimowej aury ilość uczestników rajdu zwiększa się z każdą kolejną edycją!
W tym roku na historyczny szlak wyruszyła 18 – osobowa grupa (uczniowie SP 2, SP 13 oraz Gimnazjum nr 2 w Rybniku, a także troje rodziców). Piechurzy autobusem ZTZ pojechali do Kamienia, gdzie – obok miejscowego pomnika ofiar „marszu śmierci” – Robert Furtak opowiedział o tragicznych wydarzeniach ze stycznia 1945 roku, które miały miejsce w tej okolicy. Po chwili refleksji przy wspomnianym monumencie i zapaleniu znicza grupa ruszyła szlakiem turystycznym w kierunku centrum miasta. Ciekawym przerywnikiem na trasie była opowieść Mateusza Sobczaka (ucznia Gimnazjum nr 2, który jest byłym podopiecznym pomysłodawcy przedsięwzięcia) na temat wydarzeń z końca wojny. Nastolatek podzielił się wiadomościami, które udało mu się uzyskać od dziadka, a dotyczyły one sytuacji z frontu niemiecko – radzieckiego na naszym terenie z ostatnich miesięcy II wojny. Po ponad godzinnym spacerze leśnymi ścieżkami grupa dotarła do Wielopola. Tutaj odwiedzono kolejny pomnik związany z tragedią ewakuowanych przez Niemców więźniów KL Auschwitz, ale rybnicki nauczyciel zwrócił również uwagę młodzieży na mogiłę, która przypomina o pacjentach rybnickiego szpitala (aktualnie przy ul. Gliwickiej), którzy także ponieśli śmierć w styczniu 1945 roku w tej okolicy. Później grupa udała się w rejon stadionu MOSiR – u, gdzie zatrzymano się przy kolejnym monumencie przypominającym o „marszu śmierci”, a ostatnim elementem rajdu było odwiedzenie pomników upamiętniających ofiary II wojny światowej na rybnickim cmentarzu komunalnym i nekropolii parafii Matki Boskiej Bolesnej.
III Rajd Szlakiem „Marszu Śmierci” w Rybniku to jedno z przedsięwzięć, które mają zwrócić uwagę zainteresowanych uczniów na tragiczne wydarzenia związane z gehenną więźniów KL Auschwitz. Warto nadmienić, że w naszym mieście odbywa się już od dłuższego czasu cykliczny Modlitewny Marsz Pamięci. Kolejna edycja tego wydarzenia została zaplanowana na dzień 31 stycznia br.
Tekst: R. Furtak