Czy w centrum miasta my i inni młodzi mamy gdzie spędzać czas po szkole? Czy są w naszej okolicy miejsca, w których nikt nie spaceruje? Czy bycie rowerzystą i rowerzystką w naszej miejscowości lub wsi jest przyjemne i bezpieczne? – takie i inne pytania zadadzą sobie tegoroczni uczestnicyi uczestniczki Sejmu Dzieci i Młodzieży.
1 czerwca 2015 roku odbędzie się kolejna, XXI sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Zanim uczestnicy i uczestniczki projektu zasiądą w ławach poselskich, wykonają zadanie rekrutacyjne, którego temat w tym roku brzmi: „Miejsca młodych - jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”.
Dwuosobowe zespoły mają za zadanie przeprowadzić badanie wybranego miejsca w swojej przestrzeni lokalnej oraz zaproponować zmiany i działania wynikające z uzyskanych wyników. Zespoły uczniowskie opublikują relacje z wykonanego zadania na platformie internetowej SDiM. Na ich podstawie zostanie wyłonionych 460 osób, które wezmą udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2015 roku w gmachu Sejmu w Warszawie.
Celem tegorocznej edycji SDiM jest zaangażowanie uczniów i uczennic w działania na rzecz swojego najbliższego otoczenia, nauka postaw obywatelskich i współodpowiedzialności za przestrzeń publiczną oraz promowanie aktywnej postawy względem społeczności lokalnej.
„SDiM jest projektem edukacyjnym, którego siłą są jego uczestnicy. Co roku kilkaset młodych, pełnych pasji, energii i pomysłów ludzi z całej Polski pokazuje, że ich wspólnym celem jest aktywne działanie oraz zmiana otaczającego ich świata” – jak informuje Przewodnik uczestnika i uczestniczki XXI SDiM.
Do udziału zachęcamy wszystkich, którzy już są aktywni społecznie, jak i tych, którzy są zainteresowani działaniem w swoim środowisku. Chcemy, aby doświadczenia młodzieży w działalności w szkołach i lokalnej społeczności stały się podstawą do dyskusji podczas spotkania komisji problemowych, warsztatów oraz posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Sejm Dzieci i Młodzieży zbiera się od 1994 r. co roku 1 czerwca w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Posiedzenie odbywa się w gmachu Sejmu RP i kończy się ogłoszeniem wypracowanej uchwały SDiM. Do projektu mogą zgłosić się dwuosobowe zespoły uczniów i uczennic wszystkich klas gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Członkowie zespołów muszą być uczniami i uczennicami tej samej szkoły.
Uczestnictwo w rekrutacji ułatwi Przewodnik uczestnika i uczestniczki dostępny pod tym linkiem:http://www.ceo.org.pl/pl/sejmmlodziezy/news/przewodnik-uczestnika-i-uczestniczki-xxi-sdim.
Organizatorem XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Rejestracja zespołów odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej SDiM: www.sdim.ceo.org.pl i trwa od 20 lutego do 7 kwietnia 2015 roku. Zapraszamy do udziału!
Informacji udziela: Urszula Cyrynger, (22) 825 05 50 wew. 103, e-mail: sejm.mlodziezy@ceo.org.pl">sejm.mlodziezy@ceo.org.pl
Przydatne linki:
- Platforma SDiM: www.sdim.ceo.org.pl
- Facebook SDiM: www.facebook.com/sejmmlodziezy
- Strona internetowa SDiM: www.ceo.org.pl/pl/sejmmlodziezy
- Poradnik uczestnika i uczestniczki XXI SDiM: http://issuu.com/fundacjaceo/docs/przewodnik_sdim