Dobiega do mety międzynarodowy projekt „System podatkowy a działalność gospodarcza w Czechach i w Polsce”, realizowany przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa pod hasłem: „Przekraczamy granice”.
11 marca 2010 roku uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych po raz kolejny spotkali się ze swoimi rówieśnikami ze szkoły w czeskim Bohuminie. Było to już czwarte, ostatnie spotkanie przewidziane w ramach realizowanego projektu. Tym razem uczniowie rybnickiego „Ekonomika” wraz z opiekunami pojechali do szkoły w Czechach.
Podczas spotkania uczestnicy projektu między innymi wysłuchali prelekcji przygotowanej przez pracowników Urzędu Miasta w Bohuminie, dotyczącej formalności związanych z podejmowaniem działalności gospodarczej. W dalszej części uczniowie brali udział w konkursie podsumowującym działania projektowe, stanowiącym uwieńczenie działań podjętych podczas wcześniejszych spotkań. Uczestnicy projektu podzieleni byli na osiem polsko – czeskich zespołów. Podczas wszystkich spotkań uczniowie rywalizowali między sobą uczestnicząc w zajęciach warsztatowych oraz rozgrywkach sportowych. Na zakończenie zmagań wyłoniono zwycięskie zespoły, którym wręczono atrakcyjne nagrody.
Spotkanie to było ostatnim przewidzianym w ramach projektu.
Głównymi, zrealizowanymi w ramach projektu, celami były:
-
rozwijanie współpracy między szkołami w Bohuminie i Rybniku;
-
poznanie systemu podatkowego i formalności związanych z podejmowaniem działalności gospodarczej w Czechach i w Polsce;
-
porównanie systemów podatkowych, wychwycenie podobieństw i różnic oraz opublikowanie ich w postaci dwujęzycznej broszury;
-
podniesienie kwalifikacji zawodowych uczniów biorących udział w projekcie, a także zainteresowanie całej społeczności szkolnej problematyką ekonomiczną;
-
zachęcenie Polaków do zakładania firm w Czechach, a obywateli Czech w Polsce;
-
zniesienie barier językowych poprzez naukę języka podczas wspólnych zajęć;
-
poznanie kultury, historii i zwyczajów obu krajów.
Projekt cieszył się zainteresowaniem wśród polskich i czeskich uczniów. Pozwolił on także na zacieśnienie współpracy pomiędzy obiema szkołami, co pozwala mieć nadzieję na kontynuowanie przyjaznych relacji w ramach innych, planowanych w przyszłości zadań.
„Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego” oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”