Podsumowanie Tygodnia Śląskiego w Szkole Podstawowej nr 11

Jak co roku początek listopada w Szkole Podstawowej nr 11 w Rybniku upłynął w regionalnym klimacie Tygodnia Śląskiego.  Dzień rozpoczynający cykl imprez związanych z Tygodniem Śląskim to dzień nadzwyczaj ważny dla całej społeczności szkolnej – 3 listopada – rocznica śmierci Maksymiliana Basisty i jednocześnie Dzień Patrona Szkoły.

 

Szczególne miejsce wśród tegorocznych uroczystości miała msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Jadwigi, podczas której został poświęcony nowy sztandar szkoły. Mszę odprawił wygłosił homilię  oraz dokonał poświęcenia nowego sztandaru ks. profesor Władysław Basista - bratanek patrona szkoły – Maksymiliana Basisty. Ksiadz prof. Władysław Basista jest niezwykłym przyjacielem szkoły. Zawsze można liczyć na jego wsparcie i dobre słowa, których nie szczędził również w czasie tej wizyty.  Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele Rady Dzielnicy, Urzędu Miasta i Wydziału Edukacji.

 

W budynku filii szkoły, tradycyjnie już, przygotowano „Izbę Śląską”, w której znalazły się dawne regionalne stroje i urządzenia, z których korzystały gospodynie domowe, stare fotografie i przedmioty codziennego użytku. Uczniowie, zarówno ci młodsi, jak i ci nieco starsi mieli okazję spotkać się oko w oko z historią  swojego regionu.

 

Uczniowie klas 4-6 na lekcjach zajmowali się biografią patrona szkoły, sprawdzali i uzupełniali swoje wiadomości z zakresu gwary, wiedzy o Rybniku i Śląsku. Wszyscy mieli również okazję wysłuchać przygotowanej specjalnie audycji radiowej poświęconej postaci znanego rybniczanina, którego imię nosi szkoła, czyli wspomnianego już M. Basisty.

            

Młodsze klasy uczestniczyły w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Śląsku, którego główne cele to propagowanie wiedzy o regionie i kształcenie poczucia więzi z „małą Ojczyzną”. Wszyscy młodzi uczestnicy turnieju wykazali się niezwykłą wiedzą na temat naszego miasta,, wspaniałym  dopingiem  oraz  ogromnym  poczuciem  humoru. Pierwsze  miejsce zajęła drużyna z SP5, drugie SP2 i SP11, a trzecie SP15.

 

Kolejną imprezą organizowaną w ramach Tygodnia Śląskiego był Festiwal Pieśni Patriotycznej.  „Patriotyzm to żywe poczucie zbiorowej odpowiedzialności”- to motto tegorocznego festiwalu, który odbył się 8 listopada 2010. Został on zorganizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Rybnika, NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Szkoły Podstawowej nr 11. Trzydziestu młodych  i utalentowanych uczestników rybnickich szkół  zaprezentowało pieśni o tematyce patriotycznej i żołnierskiej w kategoriach zespoły wokalne i soliści. Na uroczysty koncert pieśni patriotycznej zaproszenie przyjęli pani Joanna Kryszczyszyn - Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika , pani wizytator Kuratorium Oświaty Delegatury w Rybniku mgr Zofia Golińska i przewodnicząca Solidarności, pani mgr Hanna Grzelec. Gościem specjalnym był przedstawiciel salonu meblowego w Rybniku Agata, który sponsorował nagrodę główną. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, encyklopedie, długopisy, breloczki i foldery sponsorowane przez Prezydenta Miasta i czekolady od przewodniczącej Solidarności  a także pączki i soczki, zaś ich opiekunowie podziękowania.  Pierwsze miejsce w kategorii solista zajęła Anna Paszenda – uczennica SP 11.

 

Również 8 listopada w godzinach popołudniowych miał miejsce Festiwal Piosenki Śląskiej w formie regionalnej biesiady przygotowany przez p. Katarzynę Michalik- Kiszka. To także szkolna impreza z długą tradycją. Szkolny Festiwal jako impreza popołudniowa z zaproszonymi rodzicami trwa już od 6 lat, a wzorem ubiegłego roku część biesiadna przeplatana była występami konkursowymi. Popołudniowa pora festiwalu sprawia, że mogą w niej uczestniczyć rodzice i bliscy dopingujący swoich młodych artystów. Finaliści zaprezentują swoje umiejetności przed szerszą publicznością w czasie „Karolinki”, czyli Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Śląskiej.

 

Tydzień Śląski na stałe wpisał się już na stałe w tradycję Szkoły Podstawowej nr 11.  Za rok zapraszamy na kolejne dni, w czasie których tradycja, historia regionu, patriotyzm – ten lokalny i ten narodowy, muzyka i zabawa przeplatają się, tworząc niezapomniany klimat.

 

Tekst: A. Stajer