Malta to niewielka wyspa położona na samym środku Morza Śródziemnego, pomiędzy Sycylią a Tunezją. Tysiąc razy mniejsza od Polski, co roku przyciąga mnóstwo turystów. Czego na niej szukają? Po pierwsze słońca – wyspa w ciągu roku może pochwalić się 300 pogodnymi dniami. Po drugie zabytków związanych z burzliwą historią wyspy. Jednak od pewnego czasu Malta stała się także miejsce organizacji wielu kursów, na które przez cały rok przyjeżdżają ludzie z całej Europy. Sprzyja temu łagodny klimat i fakt, że językiem angielskim posługują się tu niemal wszyscy. Dlatego też nauczyciele Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Rybniku postanowili, że jeden tydzień zimowych ferii spędzą ucząc się technik informacyjno - komunikacyjnych.
Dwunastoosobowa grupa nauczycieli biorących udział w programie Erasmus+ , uczestniczyła w tym czasie w szkoleniu ICT for Collaborative, Project-Based, Teaching and Learning.
Organizatorem szkolenia była firma Smart Solutions Ltd, zaś jego tematyką było wykorzystanie narzędzi TIK podczas pracy w szkole.
W trakcie szkolenia nauczyciele nabyli umiejętność posługiwania się następującymi programami i narzędziami:
- Audacity ( tworzenie nagrania audio),
- Kahoot (tworzenie quizów),
- Photo Story, (różnorodne sposoby prezentacji zdjęć) ,
- Stop Motion Animation (tworzenie krótkich filmów animowanych) ,
-Windows Movie Maker (obrabianie filmów video),
-Weebly (tworzenie stron internetowych),
- Prezi (tworzenie prezentacji multimedialnych),
- eTwinning (platforma do współpracy międzynarodowej).
Dodatkowo poznali możliwości wykorzystania tabletów jako narzędzi wspierających proces nauczania każdego przedmiotu. Uczestnicy kursu przekonali się, że programy i aplikacje internetowe dają wiele nowych możliwości i z pewnością są atrakcyjne dla uczniów. Dzięki uprzejmości organizatorów kursu mieli oni też możliwość odwiedzenia maltańskiej szkoły podstawowej i przyjrzenia się pracy tamtejszych pedagogów.
Podczas szkolenia odbyły się również wycieczki fakultatywne. W towarzystwie przewodnika nauczyciele zwiedzili Hagar Qim - stanowisko archeologiczne prezentujące świątynię z IV i III tysiąclecia p.n.e. oraz piękną Błękitną Grotę. Odwiedzili też dawną stolicę Malty – Mdinę oraz obecną stolicę państwa Valettę. Na zakończenie pobytu udali się na oddaloną o 6 kilometrów wyspę Gozo, aby tam podziwiać zabytkową Cytadelę w Victorii oraz słynne Lazurowe Okno.
Nauczyciele wrócili z wyjazdu finansowanego ze środków Komisji Europejskiej pełni nowych pomysłów, zaś zdobyte w czasie szkolenia umiejętności będą wykorzystywać na swoich lekcjach oraz do współpracy w ramach programu eTwinning.
Tekst: Alicja Wieczorek (ZSzP4)