Krajowy Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie dla SP 15

9 września 2011r. podczas posiedzenia Kapituły Krajowego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie Szkoła Podstawowa nr 15 im. Księdza Prałata Konrada Szwedy w Rybniku  wraz z trzema innymi szkołami z województwa śląskiego otrzymała Krajowy Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie.

 

SP 15 jest jedną z 16 w województwie śląskim i jedyną w Rybniku placówką posiadającą ten certyfikat.

 

Wręczenie certyfikatu z rąk Ministra Edukacji Narodowej zgodnie z regulaminem ma mieć miejsce w październiku w Warszawie.

 

Wytyczne dla szkół ubiegających się o nadanie Krajowego Certyfikatu Szkół Promujących Zdrowie

  1. O nadanie Krajowego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie, zwanego dalej certyfikatem, mogą ubiegać sie szkoły wszystkich typów, które należą do wojewódzkiej sieci szkół promujących zdrowie i posiadają certyfikat tej sieci co najmniej przez 3 lata.
  2. Certyfikat nadawany jest na okres 5 lat. Po tym okresie szkoła może ubiegać sie ponownie o jego nadanie.
  3. Warunkiem rozpoczęcia starań szkoły o nadanie certyfikatu jest podjecie i udokumentowanie następujących działań:
    a) Przeprowadzenie autoewaluacji swoich działań dla tworzenia SzPZ, określonych w pięciu standardach, z wykorzystaniem metod i narzędzi dostępnych na stronie internetowej www.ore.edu.pl). Kopie wypełnionych raportów z ewaluacji pięciu standardów oraz arkuszy zbiorczych dla standardów I, II, III i V należy dołączyć do formularza A: „Wniosek o nadanie Krajowego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie”. Na każdym raporcie i arkuszu zbiorczym należy w lewym górnym rogu wpisać nazwę i adres szkoły lub umieścić jej pieczęć.
    b) Dokonanie publicznej prezentacji wyników autoewaluacji (m.in. sukcesów i trudności placówki wynikających z przeprowadzonej autoewaluacji). Formę i zakres tej prezentacji ustala szkoła. Powinny w niej uczestniczyć osoby spoza danej szkoły np. koordynator lub inny przedstawiciel wojewódzkiego zespołu wspierającego, rodzice, przedstawiciele społeczności lokalnej, władze oświatowe, przedstawiciele innych placówek.
    c) Określenie przez społeczność szkolną kompetencji („mocnych stron”) w zakresie tworzenia SzPZ, które szkoła jest gotowa zademonstrować, upowszechnić i dzielić  się z innymi szkołami np. zorganizować warsztaty dla przedstawicieli innych szkół, udzielić instruktażu, przekazać odpowiednie materiały itd. Opis tych kompetencji, wraz z oferta dla innych szkół, należy zamieścić w formularzu A. W przypadku nadania certyfikatu informacje o szkole (zał. nr 1) zostaną zamieszczone w bazie internetowej Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
  4. Po dokonaniu działań wymienionych w punkcie 3 szkoła wypełnia formularz A - „Wniosek o nadanie Krajowego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie”. Formularz ten, wraz z wymienionymi w punkcie 3a załącznikami, dyrektor szkoły przesyła do właściwego wojewódzkiego koordynatora szkół promujących zdrowie, w celu uzyskania jego rekomendacji.

 

Szkoła

  • do 30 maja szkoły składają formularz A wraz z załącznikami do wojewódzkiego koordynatora,
  • do 30 czerwca wojewódzcy koordynatorzy przesyłają do ORE wnioski szkół ubiegających sie o nadanie Krajowego Certyfikatu wraz z rekomendacja,
  • do 15 września odbywa sie posiedzenie kapituły,
  • do 30 września przewodniczący kapituły przedstawia Ministrowi Edukacji Narodowej listę szkół rekomendowanych przez kapitułę  do nadania Krajowego Certyfikatu,

Przewodniczący ustala wspólnie z Ministrem Edukacji Narodowej termin wręczenia certyfikatów oraz zawiadamia o tym szkoły.

W październiku odbywa sie uroczyste wręczenie certyfikatów w Ministerstwie Edukacji Narodowej.