IV LO na Uniwersytecie Śląskim - I Zjazd UTN projektu "Partnerzy w nauce"

Grupa uczniów zrzeszonych w sekcjach: biologicznej, informatycznej i przedsiębiorczości, które działają w IV LO im. M. Kopernika w Rybniku – Chwałowicach w ramach projektu edukacyjnego „Partnerzy w nauce” (jest to przedsięwzięcie zainicjowane i prowadzone przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, a finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego), wzięła udział w I Zjeździe Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego (UTN).

 

Impreza miała miejsce w sobotę (28 listopada) w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Głównym celem UTN jest umożliwienie zdolnym uczniom ze szkół uczestniczących w „Partnerach…” kontakt z uczelnią, możliwość udziału w zajęciach akademickich, a także zaangażowanie młodzieży do pracy badawczej we współpracy z UŚl. w Katowcach. Już na pierwszym spotkaniu przedstawiciele kilkudziesięciu szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję przekonać się, jak wyglądają wykłady akademickie, a także dyskusje z udziałem pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego. 

 

Tematyka była dosyć zróżnicowana, bo oprócz zajęć dotyczących nowoczesnej fizyki i biologii pojawiły się również wykłady związane z marketingiem i zarządzaniem. Młodzież była zainteresowana wykładem prof. Marka Załka na temat „Wielkiego Zderzacza Hadronów”, a także bardzo entuzjastycznie przyjęła wykład pod tytułem „Biologia uczy myśleć”. Prowadzone przez dr hab. Piotra Skubałę spotkanie dotyczyło szeroko pojętego rozumienia przyrody, wzajemnych zależności między milionami gatunków zwierząt i roślin zamieszkujących naszą planetę. Nawiązano również do zagadnień ekologicznych, co jest w naszych czasach bardzo znaczącym i aktualnym problemem. Prowadzący przyciągnął uwagę młodzieży bardzo ciekawą prezentacją multimedialną, ale także wciągnął uczniów do burzliwej dyskusji, co potwierdza tezę, że młodzież potrafi podejmować nawet bardzo trudne tematy i posiada dość szeroką wiedzę ogólną. Uzupełnieniem dnia były zajęcia dotyczące ekonomii, ale tutaj przeważała mnogość definicji oraz wzorów matematycznych i wykłady miały nieco inny charakter. Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem w tym przypadku byłyby warsztaty praktyczne, ale być może w przyszłości uda się takie zajęcia zorganizować. 

 

Wydaje się, że zetknięcie licealistów z typowo akademickimi metodami przekazywania wiedzy przyniesie wiele korzyści w przyszłości. Młodzież miała już teraz okazję przekonać się, że „studia są dla ludzi” i pierwsze komentarze świadczą o tym, że pomysł ze stworzeniem Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego przy Uniwersytecie Śląskim był przysłowiowym „Strzałem w dziesiątkę”! Projekt „Partnerzy w nauce” zakłada jeszcze wiele podobnych przedsięwzięć, a więc młodzież z „Kopernika” będzie miałą okazję wykazywać się w wielu działaniach, które zostały zaplanowane. Już teraz uczniowie czekają na możliwość wygłoszenia własnych wykładów i przedstawienia autorskich prezentacji kolegom i koleżankom ze szkół średnich w całej Polsce, bo takie zadania też przewidziano we wspomnianym projekcie. A więc powinno być bardzo ciekawie i z korzyścią dla młodzieży!

 

Warto nadmienić, że oprócz uczniów IV LO im. M. Kopernika w Rybniku, również młodzież z I LO im. Powstańców Śląskich oraz Zespołu Szkół Technicznych im. St. Staszica w Rybniku, bierze udział w projekcie „Partnerzy w nauce”.

 

1

2

3