I Otwarte Mistrzostwa Rybnika w szachach japońskich shogi

Uczeń klasy 2f – Adam Dziwoki, zajął piąte miejsce w I Otwartych Mistrzostwach Rybnika w szachach japońskich shogi.

 

W Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Rybnika w szachach japońskich shogi. Turniej pomógł zorganizować Polski Związek Shogi, a sama impreza zyskała charakter międzynarodowy dzięki uczestnictwu dwóch Białorusinów. W sumie udział wzięło dziewiętnastu zawodników z pięciu różnych miast, w tym ośmiu rybniczan, a sześciu z nich grało gry rankingowe po raz pierwszy. Z racji, że tradycja turniejów shogi w Polsce jest jeszcze bardzo krótka, Rybnik stał się piątym miastem organizującym tego typu zawody.

 

Shogi to tradycyjna gra japońska o zasadach zbliżonych do szachów klasycznych. Dwóch zawodników rozgrywa partię na szachownicy o osiemdziesięciu jeden polach próbując zamatować króla przeciwnika, czyli pozbawić go możliwości ruchu. Główne różnice polegają na większej różnorodności figur (niektóre pokrywają się z bierkami szachowymi, np. wieża, goniec), bardziej rozbudowanej zasadzie promocji oraz możliwości wrzucania zbitych figur na planszę jako swoich.

 

Turniej odbył się na dystansie pięciu rund z czasem 20 minut + 40 sekund byo yomi (po skończeniu się czasu podstawowego 40 sekund na każdy następny ruch) na zawodnika. Komplet punktów uzyskał zwycięzca Vladislav Zakrzevsky z Warszawy, a kolejne miejsca z dorobkiem czterech zwycięstw zajęli Wojciech Jedynak z Wrocławia, Mariusz Stanaszek oraz Patryk Korcyl z Krakowa. Najlepszy reprezentant Rybnika, Adam Dziwoki, uplasował się na piątym miejscu.

 

Tekst: Adam Doliba (I LO)

 

shogi1

 

shogi2

 

shogi3