Już po raz czwarty mieliśmy okazję gościć młodzież niemiecką z Aschaffenburga w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku.
Nasi goście przyjechali w niedzielę rano 22 marca. Każdy z nas, po próbie przełamania pierwszych lodów ugościł swojego partnera z wymiany w nowym miejscu i postarał się stworzyć jak najlepsze relacje. Po południu wszyscy, wraz z opiekunami, spotkaliśmy się na integracyjnych kręglach.
Pierwszego dnia wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do Krakowa. Tym razem przewodnik przedstawił nam fakty na temat krakowskiej starówki, Wawelu i sławnej dzielnicy żydowskiej - Kazimierza. Po przerwie na obiad mogliśmy spędzić trochę czasu we własnym gronie.
Wtorek przeznaczyliśmy na zwiedzanie regionu. Nasi goście mieli okazję zobaczyć Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego GUIDO w Zabrzu na poziomie 320 metrów pod ziemią i poznać kulturę oraz historię polskiego górnictwa. Następnie wróciliśmy do Rybnika na spotkanie z Prezydentem Miasta Piotrem Kuczerą, w którym uczestniczyła również nasza Pani Dyrektor Grażyna Kohut. Po wizycie w Urzędzie Miasta mieliśmy za zdanie zaprezentować najbardziej charakterystyczne budynki i miejsca w Rybniku, by nieco przybliżyć sylwetkę naszego miasta.
Środa okazała się być najbardziej wyczerpującym dniem – wcześnie rano ruszyliśmy w stronę Wieliczki, by zwiedzić Kopalnię Soli Kamiennej. W trakcie mieliśmy okazję nabrać sił podczas posiłku pod ziemią, by z Wieliczki udać się na długą i wymagającą wycieczkę do Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Piąty dzień spędziliśmy w murach naszego „Tygla”. Po prezentacji szkoły nastąpił pokaz robotów przygotowany przez uczniów klas mechatronicznych. Następnie wspólnie pracowaliśmy nad ulotkami promującymi wymianę polsko-niemiecką wśród uczniów. Po obiedzie w szkolnym bufecie zorganizowaliśmy wspólne spotkanie u jednego z uczestników, a nauczyciele wraz z Dyrekcją wybrali się na kolację podsumowującą projekt wymiany.
Ostatniego dnia wcześnie rano ruszyliśmy w stronę Wrocławia. Po drodze, zgodnie z planem, odwiedziliśmy sanktuarium na Górze Św. Anny. Będąc już we Wrocławiu mieliśmy okazję posłuchać o historii miasta. Po czasie spędzonym z przewodnikiem wpadliśmy na obiad, co niestety było ostatnim punktem programu dla nas, polskiej młodzieży – po długim pożegnaniu z naszymi niemieckimi przyjaciółmi musieliśmy pośpieszyć się na pociąg powrotny do Rybnika.
Bardzo dobrze będziemy wspominać ten projekt. W trakcie niepełnego tygodnia nawiązaliśmy nowe, owocne znajomości, które pozwoliły nam szlifować język niemiecki (oraz angielski) jak również w inny sposób spojrzeć na podobieństwa i różnice pomiędzy nami – młodzieżą z innych państw.
Bardzo mocno dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tak wspaniałym programie wymiany: Pani Dyrektor Grażynie Kohut, Pani Romanie Barylak oraz Polsko-Niemieckiej Wymianie Młodzieży z Warszawy.
Z niecierpliwością czekamy na nasz jesienny wyjazd do Aschaffenburga!
Tekst: ZST