26 października 2017 r. w rybnickim ”ekonomiku” uczniowie i nauczyciele w klimacie lat 20- i 30- ubiegłego stulecia świętowali Dzień Patrona – Władysława Grabskiego.
Dzienne i wieczorowe kreacje w stylu lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia, nowe oblicze nauczycieli, nieznająca granic w stylizacji pomysłowość uczniów, przedwojenna muzyka, kino Relax z pamiątkowym biletem, spotkanie z Charliem Chaplinem, poezja i piosenki w kawiarni artystycznej "Adria", pigułka dziejów polityki podczas obrad przedwojennego sejmu, pasztet ze śliwką w occie w stylu art deco, no i spacer przedwojennymi ulicami Warszawy, na których gra podwórkowa kapela, czyścibut wykonuje swą profesję z największym namaszczeniem, uboga tancerka zarabia na życie, gazeciarz rozpędza przechodniów dzwonkiem zabytkowego roweru, przekupki zachęcają do podejścia do kramów z asortymentem od mydła do powidła... A na deser szkolny turniej "Kocham Cię dwudziestolecie", odtańczone z najwyższą klasą "Tango Milonga", oryginalne dialogi, recytacje, piosenki, piosenki, piosenki... No i oczywiście pamiątkowe zdjęcie w stylowym atelier albo na tle zabytkowej wołgi! W taki oto sposób ożywiliśmy w naszej szkole czasy naszego patrona - Władysława Grabskiego.
Z tej okazji szkołę odwiedzili Prezydent Rybnika - pan Wojciech Świerkosz, Przewodniczący Rady Miasta - pan Jan Mura, Dziekan Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji dr inż. Tomasz Zieliński oraz pani dr Ewa Olejko z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Bartosz Demczuk - były pracownik szkoły, dziś aktor Kabaretu Młodych Panów oraz emerytowani dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy szkoły. To był dzień radości, ciekawych lekcji historii i wiedzy o kulturze oraz czas niezapomnianych wrażeń.
W tym przedsięwzięciu szkołę wsparli: Rada Rodziców, Zakład Rzeźniczo - Wędliniarski Ernestyn Janeta, Cukiernia Król, Cukiernia Kołodziej, Piekarnia Pierchała, Emilia Kristof - Firma Rodzinna, Zakład Piekarsko-Cukierniczy Wysłucha.
Galeria dostępna na stronie http://www.zseu.pl/strona/index.php?option=com_content&task=view&id=2615&Itemid=1
Tekst: Katarzyna Solis (ZSEU)