W niedzielę 13 czerwca IV Liceum Ogólnokształcące pożegnało gości z Hiszpanii, przebywających w Polsce na tygodniowej wymianie w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” – Comenius.
Grupa, składająca się z 10 uczniów oraz 2 nauczycieli, zwiedziła m.in. Kraków i Pszczynę. Dzięki pobytowi w Polsce cudzoziemcy z Hiszpanii mieli okazję skonfrontować swoje wyobrażenia o naszym kraju z rzeczywistością. Konfrontacja wypadła niezwykle korzystnie zarówno dla Rybnika, jak i całej Polski. Hiszpanów urzekła zieleń naszego miasta, zaskoczył ich widoczny gołym okiem dobrobyt, a ujęli ludzie – życzliwością, otwartością oraz gościnnością. Goście zostali ciepło przyjęci przez władze miasta w Rybniku, jak i pogodę, która może konkurować ostatnimi czasy z hiszpańską. Wizyta w Polsce była dla Katalończyków także lekcją historii – obóz koncentracyjny w Oświęcimiu wywarł na nich niezatarte wrażenie. Ku naszemu zdumieniu wyjątkowy zachwyt cudzoziemców wzbudziła również wizyta w KWK Chwałowice. Po raz pierwszy zobaczyli prawdziwy węgiel, którego kawałki pieczołowicie zapakowali i zabrali z sobą do ojczyzny. Uczniowie Kopernika żegnając Hiszpanów, przygotowali koncert, który wzbudzał wielokrotny aplauz.
Strona polska cieszy się z przyjazdu partnerów, którzy wywarli na nas wyjątkowo dobre wrażenie. Nauczyciele i uczniowie urzekli nas serdecznością, dobrymi manierami, wysoką kulturą osobistą oraz wiedzą dotyczącą historii Polski. „Moje największe zdumienie wywołał Frederic Diaz, nauczyciel historii, który rozpoznał na witrażu, znajdującym się w Bazylice Św. Antoniego, postać świętego Maksymiliana Kolbe i opowiedział jego historię” – mówi Małgorzata Herok – koordynator projektu.
Ogrom cennych doświadczeń, związanych z międzynarodowymi wymianami, które odbywają się w IV LO, jest skutkiem realizacji jednocześnie dwóch projektów międzynarodowych w ramach programu Comenius, co jest ewenementem w skali rybnickiej oświaty. Dobiega końca projekt „CV’s e-ABC”, rozpoczęty w 2008 roku, w ramach którego uczniowie Kopernika zwiedzili Sycylię, Portugalię i Bułgarię.
Autor: Jan Krajczok