COMENIUS jako przykład dobrej praktyki

Logo projektuW okresie od 2005 do 2008 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym Nr 2 im. Janusza Korczaka w Rybniku, we współpracy ze szkołami partnerskimi z zagranicy, w ramach programu Comenius realizowany był projekt pt.: „Książka – zapomniany wynalazek. Jak zachęcić europejskie dzieci do czytania? Projekt oparty na europejskiej literaturze dziecięcej”.

 

Realizacja projektu została bardzo wysoko oceniona podczas wizyty monitorującej przez wojewódzkiego koordynatora programu Comenius, jako przykład dobrej praktyki i promocji programu Comenius w Polsce.

 

Skład grupy partnerskiej

 

Szkoła koordynująca:

1. ZESPÓŁ SZKOLNO – PRZEDSZKOLNY NR 2 W RYBNIKU, UL. G. MORCINKA 14, 44-273 RYBNIK

 

Szkoły partnerskie:

2. SCOALA   CU  CL. I-VIII SATU-NOU - SCHITU-DUCA , COM. SCHITU-DUCA, 707 441, IASI - RUMUNIA
3. ZÁKLADNÁ ŠKOLA – VEĽKOMORAVSKÁ 12, TRENČÍN 911 05 - SŁOWACJA
4. MILLI EĞITIM BAKANLIĞI AKSARAY VALILIĞI ÇOLAKNEBI İLKÖĞRETIM OKULU  68100 – AKSARAY – TURCJA
5. ISTITUTO COMPRENSIVO,  VIA ARCHIMEDE, 32 - 64019 TORTORETO LIDO – WŁOCHY
6. ЧАСТНО ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ “ДЪГА” - PRIVATE PRIMARY SCHOOL “DAGA” BANKIA - BUŁGARIA (do 2006 roku)

 

Projekt oparty był na książce jako bezcennym środku dydaktycznym. Zaplanowane działania stały się okazją do poznania europejskiej literatury dla dzieci.
W projekcie wykorzystano to dziedzictwo kulturowe w celu rozwijania zarówno wyobraźni uczniów, jak i ich osobowości. Uczniowie ze współpracujących krajów zostali zachęceni do czytania wybranych książek, przeżywania tych samych przygód i podobnych emocji. Wyrażali swoje przeżycia w pracach plastycznych, wypowiedziach pisemnych, przedstawieniach teatralnych. W różnych technikach projektowali obrazki ilustrujące zarówno swoje ulubione książki jak i te wybrane na potrzeby projektu, wyrażali też w języku angielskim opinie na temat tych książek. Wszystkie przygotowane materiały zostały wymienione miedzy szkołami. W ten sposób literatura dla dzieci stała się płaszczyzną porozumienia dla uczniów ze szkół partnerskich.
Dzięki różnym działaniom w ramach projektu, a także dzięki wizytom zagranicznym uczniowie poznali bliżej swoich rówieśników z innych krajów, ich zainteresowania i kulturę, z której się wywodzą. Realizacja projektu wpłynęła również pozytywnie na rodziny uczniów i lokalne środowiska, otwierając je bardziej na inne kraje europejskie i inne kultury.
Wśród zrealizowanych zadań warto wymienić zredagowanie i wydanie w ilości 500 egzemplarzy książeczki zawierającej wersję angielską wybranych przez uczniów legend z poszczególnych krajów wraz z wykonanymi przez uczniów ilustracjami do tych legend, wykonanie wspólnego plakatu zachęcającego do czytania, opartego na najlepszych pracach z krajów partnerskich. Ponadto w ostatnim roku realizacji projektu uczniowie z pomocą nauczycieli przeprowadzali badania nad dostępnością ulubionych książek rówieśników z zagranicy w swoim kraju.
W każdej szkole partnerskiej została także wystawiona sztuka oparta na literaturze wybranego kraju partnerskiego.
Wszystkie materiały zostały nagrane na płytach CD i w przyszłości będą w dalszym ciągu wykorzystywane na lekcjach języka angielskiego w szkołach partnerskich. Jako podsumowanie działań w projekcie wydano w ilości 1000 sztuk w języku angielskim kalendarz na 2008 rok, zawierający wybrane prace plastyczne uczniów i wymyślone przez nich sentencje zachęcające do czytania książek.

 

Produkty końcowe:
Janosik – zdjęcia z przedstawienia przygotowanego przez szkołę polską na podstawie legendy słowackiej
Plakat zachęcający do czytania – powstał z prac uczniów wszystkich szkół
Nasze ulubione książki - prezentacja
Dzieci z Bullerbyn – komiks wykonany przez uczniów ZSzP nr 2 w Rybniku - prezentacja
Legenda o smoku wawelskim – komiks uczniów z Włoch
Albumy uczniów
Nasze ulubione legendy - książeczka
Kalendarz z pracami uczniów