W dniach 3-7.05.2010r. młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku wraz z opiekunami odwiedziła norweską szkołę VIDEREGÅENDE w Ås. W trakcie pięciodniowego pobytu uczniowie i nauczyciele zapoznali się z wymaganiami norweskiego rynku pracy oraz z systemem kształcenia zawodowego w tym kraju.
W ramach wymiany – rówieśnicy z Norwegii gościli w Rybniku w marcu br. – dziesięciu uczniów klas mechatronicznych i informatycznych zobaczyło szkołę, warsztaty i laboratoria. Ponadto w trakcie pobytu uczestnicy wymiany zwiedzili Oslo, Vestfold, Sandefjord oraz Tjøme.
W czasie wizyty w szkole odbyła się konferencja dotycząca norweskiego rynku pracy prowadzona przez wicedyrektora szkoły Haralda Storengena. W trakcie obrad zgromadzonych powitał Piotr Tokarz – wicedyrektor ZST, a uczniowie Wojciech Kozioł, Szymon Religa, Błażej Siodmok oraz Sebastian Skupień przedstawili atuty szkoły oraz kierunki kształcenia w naszej szkole. Podczas konferencji słowa do słuchaczy skierowała Małgorzata Mrozińska - Kruk z ambasady polskiej w Norwegii oraz Nils Aage Jegstad przewodniczący władz regionalnych Norwegii. Następnie odbyła się prezentacja norweskich firm oraz związków zawodowych. Uczniowie dowiedzieli się o dobrych praktykach w szkolnictwie zawodowym w Norwegii oraz rynku pracy i wsparciu młodych pracowników przez związki zawodowe. Dobra jest roczna (lub dłuższa) praktyka oraz warunki na jakich można z niej skorzystać – traktuje się ją jako część nauki. Właściwie wszyscy uczestnicy wymiany stwierdzili, że warto byłoby pracować w Norwegii. Trzeba przyznać, że wygląda to dość kusząco – dodaje uczeń klasy III Tm Błażej Siodmok
Poza możliwością dobrej pracy uczestnikom podobała się kultura ludzi. Jeśli chodzi o aspekty turystyczne to, mimo iż nie jest ich wiele są dobrze wypromowane. Przez ten pasjonujący tydzień udało się zwiedzić wiele miejsc w samym Oslo - muzeum Vikingów, Holmenkollen, park Vigelanda pełen rzeźb - miejsce naprawdę fantastyczne do wypoczynku i relaksu oraz parlament, zamek królewski, teatr narodowy i wiele innych ciekawych miejsc, a także przepięknie prezentujące się nagie skały wygładzone przez wodę nazwane „End of the world” w Sandefjord. Piękno i spokój tak określa Norwegię uczeń klasy III Tm Wojciech Kozioł. Ponadto zostaliśmy przyjęci przez zakład Det Norske Veritas (DNV) światowego lidera wspomagającego procesy zarządzania. Firma ta, której nadrzędnym celem jest ochrona życia, mienia i środowiska posiada 300 biur w 100 krajach i zatrudnia ponad 8000 pracowników.
Uczniowie szkoły zwrócili uwagę również na doskonale wyposażone pracownie i warsztaty szkolne. Sprzęt na którym pracowali był przede wszystkim nowoczesny. Uczniowie wykonywali tam pracę jaką wykonuje się w zakładach pracy, przez co mają dużo łatwiejszy start zaraz po ukończeniu szkoły – podkreśla Sebastian Skupień.
Podsumowując: wymiana była jak najbardziej udana. To zasługa przede wszystkim organizatorów – pomysłodawczyni projektu Dyrektor ZST Grażyny Kohut, Dyrektora Ås Videregående Skole Pera Lien, koordynatorów projektu Barbary Kuwaczki (strona polska) i Łukasza Kohuta (strona norweska) oraz polskich i norweskich nauczycieli, ale również wszystkich uczniów biorących udział w projekcie.
Myślę, iż z tego krótkiego aczkolwiek owocnego wyjazdu może wyniknąć dla mnie wiele korzyści. Nawiązane kontakty mogą zaowocować a zebrane doświadczenie może mi się przydać w przyszłych wyjazdach na Półwysep Skandynawski stwierdza Ernest Szendzielorz – uczeń klasy II Tm. Natomiast Dawid Leśnik (klasa III Ti) mówi - Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem jechać wraz z innymi uczniami oraz nauczycielami naszego Tygla do Norwegii i poznać tamtejszą tradycję, kulturę oraz zwyczaje. Muszę przyznać, że tamtejsi ludzie są bardzo gościnni i mili. Było to dla mnie niezapomniane przeżycie i jeśli miałbym okazję znów tam pojechać na pewno bym się nie wahał.
Tekst: ZST