Nauka dla najmłodszych podczas Festiwalu Nauki 2015

img 029013 maja na terenie rybnickiego kampusu odbył się Festiwal Nauki współorganizowany w ramach projektów Lekcja nieograniczonych możliwości oraz Szczęśliwa 15. Program uruchomienia 15 dodatkowych oddziałów w przedszkolach w Rybniku. Impreza zorganizowana została już po raz drugi, jednak tym razem atrakcje były skierowane nie tylko do uczniów szkół podstawowych, ale również do przedszkolaków. Celem tego wydarzenia jest zainteresowanie dzieci naukami ścisłymi – chemią, fizyką, matematyką, biologią czy astronomią, poprzez ich aktywne uczestnictwo w warsztatach naukowych.

W tym roku dzieci mogły wziąć udział w pokazie ciekłego azotu – zobaczyć jak zamrozić różę czy jak przy pomocy azotu w sekundę pokroić sałatę. Dzięki tym warsztatom dzieci wiedzą, że człowiek oddycha powietrzem, którego 21% stanowi tlen, a 78% azot, wiedzą również, że najniższa temperatura na świecie jest równa -273,15ºC. Pokaz ciekłego azotu zrealizowany został przez firmę Naukotechnika.

Dla miłośników chemii przewidziano warsztaty pt. „Magia a nauka”, w czasie których próbowano rozstrzygnąć czy sztuczki magika są prawdziwymi czarami,  czy też po prostu prawami chemii. Dzięki zajęciom poprowadzonym przez Uniwersytet Rozwoju dzieci m.in. dowiedziały się jak za pomocą płynu do mycia szyb rozszyfrować tajną wiadomość napisaną sokiem z cytryny.

Podczas Festiwalu Nauki gościliśmy także przenośne planetarium Bajkonur. Podczas seansu pt. „Dzieci pana Astronoma” dzieci zobaczyły planety i gwiazdy, które „krążą” po niebie, miały również okazję dokładnie przyjrzeć się księżycowi i poznać związane z nim legendy.

Atrakcją dla przyszłych biologów był udział w zajęciach firmy Formini z wykorzystaniem mikroskopów, dzięki którym ich uczestnicy mogli w powiększeniu zobaczyć np. kłos przenicy. Dzieci mogły również oglądać wybuchy wulkanów, a także doświadczenia chemiczne prezentowane przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum nr 1 w Rybniku.

Dodatkowo firma Roboty i spółka umożliwiła dzieciom wypróbowanie dmuchanej ścianki wspinaczkowej i symulację przejażdżki górskiej. Uczniowie podstawówek chętnie pozowali do zdjęć przy fotobudce, a dla najmłodszych dzieci największą atrakcją był pokaz baniek mydlanych przygotowanych przez firmę Tuban.

Dzięki uprzejmości lokalnych piekarni i cukierni (Piekarnia Emilia Kristof z Rybnika, Piekarnia Dariusz Gryt z Rybnika, Piekarnia Pago z Rybnika,  Cukiernia Król z Rybnika, Piekarnia Pierchała z Rybnika oraz Piekarnia GT Sobala z Wodzisławia Śląskiego) możliwe było zorganizowanie słodkiego poczęstunku dla dzieci biorących udział w Festiwalu Nauki.

Szczególne podziękowania należą się również wolontariuszom Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika, którzy wsparli organizację Festiwalu.

 

img 0010img 0290img 0042

img 0051

img 0059

img 0062img 0319