„Bo z bajkami iść przez życie jest wesoło…” to hasło, które od czterech lat przyświeca przedszkolakom z Czerwionki Leszczyn, Rybnika i Żor, uczestniczącym w konkursie literacko-plastycznym.
Konkurs składał się z dwóch części: plastycznej i teatralnej. W tegorocznych występach udział wzięły dzieci z przedszkoli 6, 13, 16, 19, 23 w Żorach oraz 11, 13, 14, 17, 37 w Rybniku.
Konkurs objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Rybnika. Wśród gości byli m.in. pani wiceprezydent Joanna Kryszczyszyn, pan przewodniczący Rady Miasta Rybnika Andrzej Wojaczek oraz przewodnicząca Rady Dzielnicy Chwałowice Joanna Cichecka. Na widowni zasiadały również panie dyrektor z przedszkoli biorących udział w konkursie.
Rok ten jest rokiem szczególnym, gdyż od stycznia obchodzimy rok Janusza Korczaka.
Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) określany często mianem Starego Doktora to postać, którą bez wątpienia powinny poznać młode pokolenia.
Podczas powitania gości i uczestników konkursu panie dyrektor Janina Czaja i Henrietta Front-Sikora przedstawiły zebranym postać J.Korczaka oraz wspomniały o prawach dziecka.
Jak przybliżyć trudną twórczość Korczaka przedszkolakom? Patrząc na nadesłane na konkurs prace plastyczne i odegrane role sceniczne, którym przyświecała myśl J. Korczaka Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat można rzec, że zamysł udał się wspaniale.
Prace w trakcie konkursu można było podziwiać w galerii pokonkursowej, przygotowanej przez W. Galecką i B. Stankiewicz z P 14 im J. Korczaka.
Motto Korczaka posłużyło również nauczycielom jako inspiracja, do twórczych działań teatralnych. Patronami uczestniczących w konkursie przedszkoli są znani i lubiani twórcy literatury dziecięcej H.CH.Andersen, J.Brzechwa, Cz.Janczarski, M.Konopnicka, J.Korczak, M.Krzemieniecka, J.Tuwim. Inwencja twórcza nauczycielek przygotowujących do konkursu dzieci, pozwoliła pokazać prawa dziecka poprzez pryzmat twórczości patronów uczestniczących w konkursie przedszkoli. Konkurs był na wysokim poziomie, a przedstawienia przemyślane, ciekawie zaaranżowane, czasem mile zaskakujące.
Nad właściwym przebiegiem konkursu czuwał Król Maciuś I oraz Wróżki. W role te wcielił się Dawid – wychowanek P14 oraz panie Jolanta M. i Jolanta S. - nauczycielki z P 14. To dzięki nim konkurs przebiegał sprawnie i w miłej atmosferze, a uczestnicy mogli odebrać nagrody z rąk samego Króla Maciusia I.