Zakończyła się kolejna międzynarodowa wymiana Comenius KAREL. Głównym celem projektu jest tworzenie automatycznego robota zwiększającego efektywność nauczania.
Uczniowie i nauczyciele z czterech krajów (Grecji, Polski, Rumunii i Turcji) od listopada 2013 r. współpracują w zakresie projektowania i konstruowania robotów. Efektem będzie powstanie uniwersalnej platformy umożliwiającej naukę programowania, przedmiotów ścisłych oraz nowoczesnych technologii. Nazwa platformy powstała na cześć Karela Čapka – czeskiego pisarza science-fiction, który wymyślił i spopularyzował termin ‘robot’.
Obecna wizyta była czwartą i przedostatnią kończącego się w maju 2015 r. projektu. Rozpoczęła się w poniedziałek 23 marca od prezentacji efektów dotychczasowej pracy oraz przetestowania platformy. Następnie przez kolejne dni systematycznie pracowano nad rozbudową platformy, testowano roboty LineFollower, MiniSumo i MicroMouse,
a przede wszystkim przeprowadzano warsztaty w języku angielskim. Warto zatem zwrócić uwagę, że projekt uwzględnia nie tylko praktyczne zastosowanie elektroniki, mechatroniki, robotyki czy programowania, ale także zwiększa płynność w posługiwaniu się językiem angielskim.
Często podkreślanym aspektem jest okazja do poznania kultury i mentalności współuczestników projektu, co również uwzględnia program każdej wymiany. Na rybnickim rynku trwał Jarmark Świąteczny, który doskonale zaprezentował tradycyjne i regionalne produkty. W środę odbyła się wycieczka do żywieckiego Muzeum Browaru oraz elektrowni szytowo-pompowej „Porąbka – Żar”. W czwartek nastąpiło spotkanie z wiceprezydentem Rybnika do spraw edukacji Wojciechem Świerkoszem. Parafia św. Antoniego udostępniła do zwiedzania bazylikę i wieżę, z której można było podziwiać panoramę miasta. Wieczorem
w restauracji „Basztowa” uroczyście wręczono uczestnikom projektu certyfikaty. W sobotę zaś odbył się VII Międzynarodowy Turniej Robotów „Robotic Tournament”, który zachwycił gości wysokim poziomem oraz profesjonalizmem.
Tekst: ZST